O mnie

Moje zdjęcie
Warszawa, Mazowsze, Poland
Po prostu jestem.

sobota, 22 września 2012

GTWB LIX Pamiątki PRL - Na jezdniach.

Pamiątki PRL w Warszawie to nie tylko elementy architektoniczne.
Tak się złożyło, że w tym tygodniu zawitałem na ul. Zabraniecką. I właśnie tam, jakby na zamówienie do tematu obecnej akcji GTWb, spotkałem jego. Jego, czyli bohatera tej notki.
Pamiątka którą prezentuję poniżej niedługo zniknie z warszawskich ulic. Ikarusy są z nami od grudnia 1978 roku, wcześniej kursował jeden przegubowy na linii 174. Teraz muszą ustąpić miejsca innym autobusom.

Warszawa, Targówek, Utrata, ul. Zabraniecka - 2012.09.20 (autobus wyjeżdża z ul. Utrata)
Ikarus 260.04 nr tab. 1299.

Autobus ten dwukrotnie miał zmieniany numer taborowy. Swoją karierę rozpoczynał jako 1005, następnie otrzymał numer 1205, obecnie jeździ jako 1299.

To właśnie Ikarusy wyparły z warszawskich ulic ostatnie, wysłużone Jelcze "ogórki" i niedostosowane do naszych ówczesnych warunków Jelcze Berliety.

Jest to ostatni w Warszawie Ikarus "lewar", tzn. autobus z ręczną skrzynią biegów. Ponieważ jest to "solówka" (autobus nieprzegubowy), bardziej mi do niego pasuje "lewarek".

Można tę serię zdjęć porównać do historii Ikarusów w Warszawie. Najpierw nieśmiało pojawił się jeden (pierwsze zdjęcie), potem Ikarusy stawały się coraz bardziej widoczne, w pewnym momencie, tak jak na zdjęciu powyżej autobus wypełnia większość kadru, tak Ikarusy zapełniły warszawskie ulice, a obecnie jak na zjdęciu poniżej odjeżdżają "w dal".


W Warszawie zostało już tylko 88 Ikarusów. A jeszcze całkiem niedawno było tak.
Warszawa, Praga Południe, Witolin, teren ZEA (Zakład Eksploatacji Autobusów) R-3 Ostrobramska - 2006.09.23

Element ludzki na powyższym zdjęciu ze względu na datę produkcji, również jest pamiątką PRL. :-)