O mnie

Moje zdjęcie
Warszawa, Mazowsze, Poland
Po prostu jestem.

czwartek, 24 listopada 2011

GTWB XLIX Anioły i demony - Aleja Świętych Patronów, mały fragment Nowej Pragi

Warszawa, Praga Północ, Nowa Praga, ul Stalowa

Anioły
Na moich zdjęciach nie ma typowych aniołów, jednak jeden z nich zawitał w prezentowane przeze mnie miejsce i zostawił ślady swojej działalności. Ten anioł to Linas Domarackas Zielona Galeria . Jego prace zdobiące drzewa w Parku Praskim zna wiele osób. Natomiast niewiele osób zna Aleję Świętych Patronów. Dzięki pracom Linasa okazuje się, że anioły i demony można znaleźć w tym samym miejscu.
Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się na spacer na ul. Stalową.
Oto podwórko (?) pomiędzy budynkami nr. 41 i nr. 47.
2011.11.23

Nie widać nic szczególnego. Jednak...
2011.11.22

No właśnie, już coś widać. Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko wejść dalej pomiędzy drzewa. I oto co można zobaczyć.2009.09.05
Idąc w stronę ul. Strzeleckiej trzeba co jakiś czas odwrócić się w stronę ul. Stalowej.

2011.11.23


2009.09.05

A to już budynek należący do ul. Strzeleckiej.
2011.11.23

2009.09.05

I to już jest koniec Alei Świętych Patronów. Jeszce tylko w tył zwrot i widok w stronę ul. Stalowej.
2011.11.23


Demony

A teraz postaram się pokazać, że w tym samym miejscu są też demony. Tym razem spacer nocny. Mniej będzie widać detali, jednak demony będą przez to bardziej "demoniczne".
Niby to samo miejsce, a jednak całkiem inaczej wygląda.
2011.11.21

Zaraz z brzegu pierwszy demon. Ceglana, nieotynkowana ściana (tyły wschodnich oficyn Bazaru Pachulskiego), tylko w niektórych miejscach mieszkańcy wybili otwory okienne.

Kawałek dalej opuszczone, niszczejące zabudowania Zakładu Wyrobów Mechanicznych Gustawa Pulsta (późniejsza Fabryka Kas Pancernych Stalobetonowych "Stanisław Zwierzchowski i Synowie", a jeszcze ok 2 lata temu Spółdzielnia Pracy "Skarbiec")


Przez długi czas na teren zakładu można było swobodnie dostać się od strony ul. Stalowej. Dopiero ok. 2 tygodni temu zamurowano wszystkie wejścia.

Tuż obok ślad po trzykondygnacyjnym budynku, rozebranym kilkanaście lat temu. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego ten fragment oficyn Bazaru Pachulskiego ocieplono i otynkowano.

A teraz w tył zwrot i rzut oka na ul. Stalową. Dokładnie po przeciwnej stronie ulicy znajdują się dwie kamienice (mam nadzieję, że nie wywołam żadnej dyskusji :-)) będące kiedyś ozdobą tego miejsca. Są to kamienice nr. 34 i 36.

Najpierw mały "look" na nr. 36.

A teraz małe zwiedzanie nr. 34. Najpierw brama.

Za bramą podwórko studnia, zamknięte od południowej strony opuszczonym od wielu lat budynkiem dawnej Fabryki Perfum i Mydeł Toaletowych "FLORANGE" sp.z.o.o.

Teraz klatka schodowa.
Na zakończenie nocnego spaceru jeszcze jeden demon. "Stylowy", drewniany daszek, który absolutnie nie spełnia swojego zadania. Jest zbyt wąski. Często widzę resztki zdobień spadające na chodnik.


Tak w większości wygląda NOWA PRAGA :-(.