O mnie

Moje zdjęcie
Warszawa, Mazowsze, Poland
Po prostu jestem.

sobota, 20 lipca 2013

GTWB LXIX Ukryte szczegóły - Tajemnice cegieł piekarni Teodora Reicherta.

Warszawa, Praga Południe, Grochów.

"Solidne ceglane mury i wysmukły komin były dla Grochowa okresu międzywojennego takim samym symbolem dzielnicy, jak dla Starówki kolumna Zygmunta i Zamek Królewski."
Jerzy Kasprzycki, Korzenie Miasta (Tom III Praga).

Powyższy cytat odnosi się do budynków piekarni Teodora Reicherta. W pełni zgadzam się z autorem i dodam od siebie, że symbol ten jest nadal aktualny pomimo braku jednego z elementarnych szczegółów - komina.
W roku 1913 Teodor Reichert kupił działkę w okolicy obecnego Ronda Wiatraczna (które tak naprawdę rondem nie jest) nadając jej nazwę "Teodorówka".
Trzy lata później działka ta znalazła się w obrębie terenów przyłączonych do Warszawy. Dookoła Teodorówki zaczęło się robić coraz bardziej miejsko. Powstawały nowe warsztaty, fabryki, niektóre zakłady przenosiły się tu z lewego brzegu Wisły. Również budownictwo mieszkaniowe rozpoczęło ekspansję na nowych terenach Warszawy.
Wraz ze wzrostem zaludnienia, zwiększało się zapotrzebowanie na artykuły spożywcze. Małe lokalne piekarnie nie były w stanie zaspokoić zwiększonego popytu na pieczywo.
Powyższa sytuacja zainspirowała Teodora Reicherta do wybudowania dużej, nowoczesnej piekarni, dzięki której zostałby rozwiązany powyższy problem.
Szukając informacji na temat powstania piekarni, trafiłem na dwie różne daty - rok 1918 oraz 1928. Zastanawiałem się czym może być to spowodowane i doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie w roku 1918 ruszyła pierwsza produkcja lecz rozbudowa piekarni trwała nadal do roku 1928. Zaznaczam, że jest to tylko moja teoria.
Cały kompleks składał się z trzech budynków. Od strony ul. Grochowskiej piętrowa część mieszkalna, następnie część produkcyjna oraz parterowa stróżówka. Pierwotnie część mieszkalna i produkcyjna znajdowały się na posesji Grochowska 101, stróżówka na posesji Wiatraczna 1. Obecnie cały kompleks, wraz z obiektami dobudowanymi w późniejszych latach znajdują się pod adresem Grochowska 224.
Wyroby piekarnicze Teodora Reicherta bardzo szybko zyskały popularność i uznanie, dzięki swej różnorodności i wysublimowanym smakom, ponieważ właściciel:
"Podobno zachwycał się każdym ziarnkiem zboża i mawiał, że to diament życia, który młynarz i piekarz powinni umiejętnie przerobić na brylant. Jeśli w szlifierni nie zdmuchuje się pyłu diamentowego do śmietnika, tak samo w piekarni nie wolno niczego marnować. Mąkę sprowadzał z najlepszych młynów, jak Słodowiecki Młyn Parowy Mayznera i Goldflama z ulicy Marymonckiej (stare nasze warszawskie powiedzonko brzmiało: „Delikacik z marymonckiej mąki")." (kolejny cytat z Korzeni Miasta Jerzego Kacprzyckiego.)
Dzięki ambicji i fachowości właściciela, jego piekarnia stała na równi z najlepszymi w całej Warszawie. Nie dziwi zatem jej ówczesna nazwa "Europejska".
Okres okupacji hitlerowskiej był dla Teodora Reicherta bardzo trudny. Ze względu na odmowę podpisania volkslisty (pochodził ze spolszczonej rodziny o korzeniach niemieckich), traktowany był przez władze okupacyjne jako wróg narodu niemieckiego. Pomimo przeciwności nie zaprzestał jednak produkcji. Co więcej, zaangażował się w działalność charytatywną. Bezpłatnie przekazywał pieczywo dla PCK.
Przed wybuchem Powstania Warszawskiego otrzymał od Rady Rzemiosła dokumenty cechowe do przechowania. Po zakończeniu działań wojennych dokumenty te wróciły do archiwum cechowego.
Teodor Reichert zginął w czasie powstania.

W roku 1947 uruchomiono państwową piekarnię Zakład nr 3.
Kontynuatorem do dnia dzisiejszego jest SPÓŁDZIELNIA PIEKARSKO-CIASTKARSKA .
Produkcję pieczywa w Teodorówce zakończono w roku 2007. Pozostał tylko sklep firmowy piekarni "Lubelska".
W tym roku sklep ten zlikwidowano.
Na zakończenie historii tego obiektu przytoczę pewną ciekawostkę.
Przed rokiem 1939 wielu mieszkańców Grochowa wyrabiało w domu ciasto. Następnie ciasto było dostarczane do piekarni i wypiekane w piecach. Nie wiem czy właściciel piekarni pobierał za to jakąś opłatę. Podejrzewam, że nie.

Dwa poniższe zdjęcia to już historia. W czerwcu tego roku ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną usunięto okrągły, ceglany komin.
Widok z Ronda Wiatraczna - 2012.09.18

Od strony ul. Wiatracznej znajduje się pamiątka z czasów ostatniej pożogi wojennej.
W roku 1944 podczas walk pomiędzy wojskami sowieckimi i ustępującymi siłami niemieckimi, w wyniku ostrzału artyleryjskiego uległa zniszczeniu konstrukcja dachu. Jeden z pocisków eksplodował na wschodniej ścianie części produkcyjnej.
Dach odbudowano natomiast ślad na ścianie uważam za jedną z najcenniejszych pamiątek tamtych wydarzeń na terenie Grochowa.
Na zdjęciu poniżej widoczne są stalowe opaski wzmacniające nieistniejący już komin.

Zanim przejdę do tytułowych tajemnic, najpierw kilka zdjęć prezentujących ślad po eksplozji pocisku artyleryjskiego.
2013.07.07
Mały prostokątny kominek po lewej stronie to miejsce gdzie jeszcze niedawno wznosił się komin ceglany.
Ze względu na ślad po pocisku cały kompleks nazywany jest "zabytkiem z blizną".


Już czas najwyższy ujawnić tajemnice cegieł tego obiektu.
Nie będzie nic o formie architektonicznej, o ciekawych elementach które można znaleźć na ścianach budynku - będzie tylko o cegłach.
Pierwotnie do budowy użyto dwóch rodzajów cegieł (być może jest to jakaś wskazówka odnośnie rozbieżności w datowaniu powstania piekarni).
Część produkcyjna zbudowana została z cegieł z radzymińskiej cegielni Marjanów S.K.

Poniżej zaznaczyłem część produkcyjną. W dalszej części notki prezentuję kolejne fragmenty zabudowy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Kolejne cztery zdjęcia prezentują wschodnią ścianę (ul. Wiatraczna) części produkcyjnej.

Poniżej zaznaczona część mieszkalna do budowy której użyto cegieł bezmarkowych. :-)

Widok wschodniej strony części mieszkalnej w stronę ul. Grochowskiej (ul. Wiatraczna)

Rynna oddzielająca część produkcyjną (prawa strona) od części mieszkalnej (lewa strona).

Widoczne ubytki w licu wschodniej ściany części mieszkalnej. Do zamurowania okien użyto cegieł nie odbiegających wyglądem od reszty ściany.

Widok z Ronda Wiatraczna (narożnik ulic Grochowskiej i Wiatracznej)

Widok jakich w Warszawie nie brakuje. Tu był balkon. Okno balkonowe zostało częściowo zamurowane. Większość użytych do tego cegieł nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Większość, ale nie wszystkie. Pomiędzy wspornikami balkonu użyto cegieł bardziej charakterystycznych. Są nawet szamoty.

Druga cegła od lewej strony - szamot C-S 2.

Druga cegła od prawej strony - szamot C-S 2.

Pierwsza cegła od prawej strony - cegła zagadka. Dopiero w domu na zdjęciach zauważyłem sygnaturę. Krój i wielkość czcionki przypominają mi sygnaturę mareckiej cegielni MARKI II, jednak nie jestem do końca przekonany.

Frontowa, południowa ściana (ul. Grochowska).
To właśnie tu pierwotnie mieścił się sklep. Na ścianie tej proszę zwrócić uwagę na zamurowane okienko na pierwszym piętrze oraz na rozdzielnię elektryczną na poziomie parteru.

Cegły użyte do zamurowania okienka odbiegają wyglądem od cegieł ściany.

Do wypełnienia ubytków pod rozdzielną elektryczną użyto cegły dziurawki szt. 3.

Poniższe zaznaczenie jest mało widoczne. To krótka czerwona kreska na dole zrzutu

Ta czerwona kreska to murek, pozostałość po dawnym obmurowaniu południowo-zachodniego podwórza pierwotnie należącego do Teodorówki. Pomimo tablicy "krawieckiej" wyraźnie widać, że składa się on z dwóch części. Część prawa z wnęką po hydrancie, zwężająca się ku górze, oraz część lewa z zawiasami po dawnej bramie południowej.

Lewą część uważam za bardzo interesującą. Pamiętam kiedy jeszcze była południowa brama, przez którą przejeżdżały samochody (czasami furmanki) dostawcze. Murek wyglądał wtedy tak jak teraz. Wszystko wskazuje na to, że uzupełnienie lewej strony murku nastąpiło zaraz po zakończeniu działań wojennych. Użyto do tego bardzo ciekawych (według mnie) cegieł.

DREGLIN. Cegielnia w Glinojecku.

Murek z Dreglinami - strona północna.

Z tej strony jeszcze wyraźniej widać jak przebiega granica pomiędzy Dreglinami (strona prawa) i cegłami bezmarkowymi (strona lewa).
Cegły z sygnaturą DREGLIN wypatrzyłem też na jednym z budynków na ul. Grodzieńskiej.

Widok od strony zachodniej wzdłuż ul. Grochowskiej.
Po prawej stronie murek z Dreglinami, za drzewem obecna, cofnięta brama, po lewej stronie pozostały mur otaczający południowo-zachodnie podwórze oraz część produkcyjna.

Poniżej zaznaczony mur po zachodniej stronie Teodorówki. Cegły bezmarkowe.
Żółte kropki pokazują pierwotny kształt podwórza południowo-zachodniego.

Mur ten był jedynym otynkowanym fragmentem całego kompleksu. Niestety, nie wiem czy od początku istnienia piekarni czy też został otynkowany później.

Od lewej strony: część produkcyjna, część mieszkalna, na pierwszym planie mur zachodni.

Poraz kolejny zaznaczona część produkcyjna.

Tym razem widok od strony zachodniej.

Na tej ścianie sygnatur MARJANÓW najwięcej jest widocznych na wysokości 3 - 4 metrów.

Na kolejnym zrzucie zaznaczony jest obiekt, który został dobudowany po wojnie.

Widok od strony ul. Grochowskiej (strona południowa).

Do budowy użyto jednolitych cegieł z oznaczeniami I/88 lub 88/I. W niektórych miejscach wygląda trochę jak 28/I jednak po dokładnej lustracji wydaje mi się, że wynika do z niedociśnięcia stempla.

Zaplątała się tu jedna cegła inna.

Wygląda trochę jak I/3 lub E/I.

Północna strona dobudówki.

Pora na kolejny ciekawy fragment kompleksu.

Pierwotnie ten obiekt był większy. Widoczna północna ściana została zbudowana o wiele później niż piekarnia. I to o tyle później, że nawet ja to pamiętam.

Do budowy użyto najprawdopodobniej cegieł z jakiejś rozbiórki. Na jednej z nich widoczne jest oznaczenie 10/.

Północna, obecna granica Teodorówki

Pierwotnie była to południowa ściana kolejnego obiektu w północnej części Teodorówki.
Od prawej strony:
pierwszy fragment - północna ściana opisana powyżej,
drugi fragment - prawdopodobnie zamurowane wejście do nieistniejącego obiektu,
trzeci fragment - południowa ściana nieistniejącego obiektu,
czwarty fragment - prawdopodobnie kolejne zamurowane wejście,
piąty fragment (z małymi otworami na górze) - równierz południowa ściana nieistniejącego obiektu.

Trochę to wszystko zawikłane, więc poniżej widok Teodorówki z roku 1945.
Zielono-czerwona linia - obecna, północna granica Teodorówki.
Część zielona - obecna północna ściana zmniejszonego obiektu.
Część czerwona - dawna południowa ściana nieistniejącego obiektu.
Fioletowy prostokąt - powojenna dobudówka (tu jej jeszcze nie ma).
Żółte kropki - nieistniejąca część muru zachodniego oraz brama południowa.


W tej części też znalazłem ciekawostkę.
Od lewej strony:
część pierwsza - nierówności wschodniego muru spowodowane zmniejszeniem powierzchni Teodorówki od strony północnej
część druga - południowa ściana nieistniejącego obiektu (z otworami na górze)
część trzecia - zamurowane wejście nieistniejącego obiektu.
Na tym zdjęciu najważniejsza jest część trzecia.

Oznaczenie interesującego fragmentu.

Najprawdopodobniej użyto tu cegieł mieszanych, jednak na trzech wypatrzyłem sygnaturę. Dwie z nich prezentuję poniżej.
Lucjan Kazimierz Granzow. Kawęczyn (w tym przypadku chyba bardziej pasuje Kawenczyn). I chyba nic więcej nie muszę o tych cegłach pisać.
Odnośnie przesunięcia północnej granicy. Nie pamiętam w którym to było roku. Pamiętam jednak wąski przesmyk pomiędzy Teodorówką i budynkiem Wiatraczna 3 oraz brak trawnika w tym miejscu.

Pozostał już ostatni fragment.

Brama wschodnia i do niedawna sklep (dawna stróżówka). Tu na cegłach nie wypatrzyłem niczego ciekawego.
Zaznaczam - na cegłach. Poza cegłami, jest tam kilka ciekawostek. Ale to już temat na oddzielną notkę.

Tak wygląda Teodorówka bez ceglanego komina.
Na wstępie pisałem, że do budowy użyto dwóch rodzajów cegieł. W wyniku wyburzeń, dobudowy, przebudowy zwiększyła się różnorodność cegieł jakie można wypatrzeć obecnie.

W czerwcu zeszłego roku tematem akcji GTWb było "Wspomnienie z dzieciństwa" . Opisałem wtedy swoje najsłodsze wspomnienie, jednak Teodorówka również by do tego tematu pasowała. Kiedy byłem jeszcze "bzdylem" :-) każdy spacer w tym miejscu wiązał się z zapachem świeżo wypieczonego pieczywa. Mam też inne wspomnienia. Przed świętami Bożego Narodzenia szedłem z mamą po pieczywo właśnie tam (nie tylko przed świętami). Przed sklepem ustawiała się gigantyczna kolejka (najdłuższa właśnie przed Bożym Narodzeniem, żadne inne święta nie generowały takich kolejek). Mama powoli przesuwała się coraz bliżej do miejsca upragnionych zakupów a ja krążyłem dookoła zabudowań. W tych wspomnieniach jest zapach pieczywa, śnieg, mróz oraz pełne ciepła i życzliwości rozmowy mamy z pozostałymi kolejkowiczami. Nie było żadnych kłótni, przepychanek. Czasami trafił mi się jakiś towarzysz, którego rodzic też stał w kolejce. Właśnie wtedy po raz pierwszy wypatrzyłem sygnatury MARJANÓW. Pozostałe umknęły mojej uwadze. Odkryłem je wiele lat później, już po przesunięciu północnej granicy i poszerzeniu przejścia pomiędzy Teodorówką i budynkiem Wiatraczna 3, a dwie dosłownie w ostatnich miesiącach.

Ostatnio dotarły do mnie niepokojące informacje na temat przyszłości "zabytku z blizną".
Pod koniec ubiegłego roku do Urzędu Dzielnicy Praga Południe wpłynął wniosek właścicieli nieruchomości, o wyrażenie zgody na rozbiórkę budynku mieszkalno-usługowego wraz z komórkami, usytuowanego na terenie przy ulicy Grochowskiej 224 w Warszawie.
Na chwilę obecną sytuacja wydaje się opanowana. 5 lutego 2013 roku Stołeczny Konserwator Zabytków odmówił rozbiórki obiektu, jednak mając w pamięci los praskiej parowozowni, fabryki Ogórkiewicza i Zagórnego przy ul. Krowiej czy choćby pobliskiej fabryki SITO (róg ul.Wiatracznej i ul.Paca) wcale nie jestem spokojny o dalsze losy Teodorówki.

18 komentarzy:

 1. Kawał dobrej, dokumentacyjnej roboty. Gratuluję.

  Jak wiadomo zaczęły się zakusy za ten obiekt, a właściwie teren. Obawiam się, że mogą być skuteczne, tym bardziej, że budynek nie był remontowany. Za chwilę zniknie Universam Grochów, więc przy okazji może paść argument o konieczności rewitalizacji ronda Wiatraczna. Konserwator zabytków może się zmienić, albo go zmienią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budynek pomimo, że dawno nie był remontowany, nawet w obecnym stanie jeszcze długo wytrzyma. Robiąc zdjęcia miałem okazję przyjrzeć mu się dokładnie. Solidna przedwojenna robota.
   A z tym znikaniem Universamu to może być różnie. :-)

   Usuń
 2. W zeszłym roku trochę pomieskziwałem w okolicy i też wypatrzyłem sygnatury na cegłach. Szkoda, że nie ma już komina i sklepu. Komin ładnie wyglądał, a pieczywo mieli smaczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, sklepu szkoda, jednak bardziej brakuje mi komina. Odnośnie pieczywa, to na szczęście jest w pobliżu piekarnia, która nie musi się wstydzić swoich wyrobów. Mam w planach też o niej napisać.

   Usuń
 3. O, piękna analiza. Też śledzimy napisy na cegłach. Kiedyś zdumiona odkryłam jakieś straszliwe stare, bodaj z XVII wieku, na ceglanym kościółku w naszej okolicy. Zdecydowanie trzeba się wszystkiemu przyglądac z bliska. A o budynku z blizną słyszę po raz pierwszy. Tyle arzy byłam i przegapiłam ten rozprysk. Wstyd lavinka, wstyd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodząc po mieście trzeba mieć oczy dookoła głowy. Patrzeć pod nogi, do góry, podchodzić blisko. Często właśnie wtedy można wypatrzeć najciekawsze "ukryte szczegóły". :-)

   Usuń
 4. Rewelacja, zwłaszcza ten rozprysk od pocisku! Świetnie tu widać, jak bardzo część powojenna odbiega in minus od starszej, przedwojennej. I jeszcze te 'ręczne' sygnatury cegieł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten ślad na ścianie zawsze najbardziej do mnie przemawiał, kiedy ojciec opowiadał mi o wydarzeniach z okresu wojennego. Nawet morze ruin w miejscu gdzie obecnie znajduje się odbudowany Zamek Królewski, nie robiło na mnie takiego wrażenia. Może dlatego, że na przełomie lat 60 - 70 ub. stulecia na terenie Warszawy w wielu miejscach ojciec pokazywał mi wyburzane, przedwojenne budynki. Trochę później byłem świadkiem wyburzania całych ulic (przygotowania terenu pod budowę osiedli Igańska, Majdańska oraz Trasy Łazienkowskiej). Natomiast tu widać cały budynek a na nim siłę oraz rozrzut pojedynczego trafienia.
   "Ręczne" sygnatury to bardzo wdzięczne motywy do uchwycenia na zdjęciach (zresztą nie tylko dlatego je lubię). Mam tego trochę. Nawet z najbliższej okolicy mam jeszcze jedną ciekawostkę "obcykaną" dokładnie dwa lata temu. Tylko ten czas, a raczej jego brak...

   Usuń
 5. Podziwiam ten post. Jeśli piekarnię rozbiorą, to gdy za sto lat rozbiorą całe dzisiejsze budownictwo i będą odtwarzali wcześniejsze, wystarczyć będzie Twój post - staniesz się lokalnym Canalettem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko jak odtworzyć ślad po pocisku? Najbardziej realistyczny efekt dałoby zdetonowanie następnego na odtwarzanym fragmencie ściany. :-)

   Usuń
 6. Bardzo dziękuję za pozytywne opinie o tej notce.

  OdpowiedzUsuń
 7. A moją cegiel... ekhm, piekarnię dzieciństwa już ładnych parę lat temu zburzyli. A też ładnie pachniała.

  Za to jeden ślad rozpryskowy po wybuchu pocisku w mojej okolicy zachowano przy remoncie kamienicy i "zdobi" ją do dziś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teodorówka nie funkcjonuje, jednak zapach pieczywa nadal unosi się w okolicy ronda. Zwłaszcza w nocy, kiedy wychodzę na spacer z psami mam możliwość, zamykając oczy, poczuć się jak w czasach dzieciństwa.

   Usuń
 8. szczególnie szczegółowe uszczegółowienie! szacun. poza tym, lubię ten domek. i tego typu archeologię miejską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za szczególnie szczegółowy komentarz. :-)

   Usuń
 9. Lubię takie ceglane klimaty. Przypominają mi przedwojenne budynki kolejowe, jakich wybudowano setki w całej Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie ogólnie cegła jest "w porzo" :-). A jeszcze jak są na niej sygnatury to już "czysta poezja".

   Usuń
 10. Tyle razy tamtędy przechodziłem i nie zwróciłem uwagi na ten ślad po pocisku.

  OdpowiedzUsuń