O mnie

Moje zdjęcie
Warszawa, Mazowsze, Poland
Po prostu jestem.

poniedziałek, 27 maja 2013

GTWB LXVII Warszawska fontanna - Zostań z nami Panienko.

Warszawa, Praga Południe, Grochów, Rondo Wiatraczna - 2013.05.21

Początek tej historii to 01.III.1973 roku. Właśnie tego dnia rozpoczęła się budowa Universamu Grochów. Przez ponad cztery lata z ciekawością zaglądałem razem z ojcem za parkan otaczający budowę. 22.VII.1977 roku nasza ciekawość została zaspokojona. W obecności notabli z ratusza Universam Grochów otworzył swe podwoje.
W tej notce nie będzie już nic więcej o Universamie, będzie za to o tytułowej bohaterce - czyli o Panience przy Universamie.

Pierwotnie fontanna wyglądała inaczej. Od obecnego stanu różnił ją tylko jeden szczegół (pomijam roślinność, upływ czasu). Tylko jeden i aż jeden. W chwili oddania tego miejsca do użytku, nie było Panienki.

Centralny punkt fontanny był pusty. Niestety, nie posiadam żadnych zdjęć z tego okresu.
(Do poniższego zdjęcia jeszcze nawiążę w dalszej części wpisu.)


Razem z kumplami z podwórka często wykorzystywaliśmy fontannę do zabawy w berka. Ganialiśmy się po obrzeżach fontanny i rabat "przyklejonych" do niej oraz po pomoście (?) widocznym na zdjęciach poniżej. Kto z uciekających zszedł na trotuar, rabatę kwiatową (krzewów nie było) lub wskoczył do fontanny, automatycznie zostawał berkiem. Natomiast goniący łamiący tę zasadę, był wykluczany z zabawy.


Berek występował w dwóch odmianach: suchy, mokry. Nie było to uzależnione od tego czy w basenie fontanny znajduje się woda tylko od strumienia wody tryskającego z dyszy fontanny.


Kiedy fontanna była nieczynna obowiązywały zasady "berka suchego". Oznaczało to zwykłą ucieczkę przed berkującym, bez żadnych dodatków. Kiedy natomiast z dyszy fontanny tryskała woda (berek mokry) dochodził dodatkowy element. Każdy uciekający mógł wbiec na centralną część fontanny i stając w strudze wody uniknąć zberkowania. Podobne zasady obowiązywały w berku drewnianym, metalowym, szklanym. W każdej z tych odmian trzeba było uciekając dotknąć jakikolwiek obiekt lub jego element odpowiadający rodzajowi berka, aby uchronić się przed zberkowaniem. Czyli: w metalowym - bańka na śmieci (wtedy były to metalowe okrągłe kubły z klapą), metalowy fragment ławki, klamka przy drzwiach itp; w szklanym (najmniej popularnym) - szyba okienka piwnicznego, witryny sklepowej; w drewnianym - deska obramowania piaskownicy, drewniany fragment ławki, mogło też być rosnące drzewo (krzaki się nie liczyły) itp. Zdarzało się, że ktoś miał przy sobie coś drewnianego, metalowego i ujawniał to w momencie kiedy doganiał go berkujący. Wtedy dochodziło do poważnych :-) zawirowań pomiędzy uczestnikami zabawy. Niektórzy uznawali te akcesoria jako chroniące przed zberkowaniem, niektórzy nie. W takiej sytuacji, najczęściej przerywaliśmy zabawę w berka i rozpoczynaliśmy bardzo żywiołową zabawę (nieraz bardziej żywiołową niż sam berek) pod nazwą "Wy nie macie racji, to my ją mamy". W zależności od ilości uczestników, zabawa ta kończyła się po kilku minutach lub też kontynuowana była nawet dnia następnego. Ustalenia końcowe co do zasad berka były różne. Po pewnym czasie, kiedy zajęci innymi zabawami i grami zapominaliśmy co ustaliliśmy, sytuacja się powtarzała.

W tamtych latach fontanna żyła, pomimo braku Panienki. Niestety, nie pamiętam dokładnie kiedy Panienka pojawiła się na fontannie. Jednego jestem pewien - po otwarciu Universamu nie było jej.

Obecnie nie mogę powiedzieć, że to miejsce jest bezludne. Wręcz przeciwnie. Nadal dookoła fontanny jest duży ruch, jednak wygląda to inaczej. Kiedy ja bawiłem się tam w berka, dookoła na ławkach najczęściej siedziały kobiety z małymi dziećmi, po fontannie biegało stado dzieciarni. Teraz bardzo rzadko widuję dzieci na fontannie, na ławkach dookoła siedzą...
Ano siedzą. Kto zna to miejsce, ten wie kto teraz zajmuje ławki dookoła fontanny.

Na zdjęciu poniżej widoczna jest dysza wyrzutu wody.

Patrząc na zdjęcie poniżej mogę stwierdzić, że tak jak widać zniszczenia na fontannie, widać też zniszczenia na ludziach, którzy obecnie tam przesiadują.

Zdjęć dziennych tego miejsca mam dużo, niestety na wszystkich widoczna jest obecna publiczność.
Od kilku lat słyszę o zmianach czekających to miejsce. Niedawno trafiłem na artykuł sugerujący, że ten rok jest ostatnim przed mającymi nadejść zmianami. Postanowiłem więc uwiecznić to miejsce bez publiczności. Okazało się, że nawet w nocy nie jest to takie proste. Pierwsze zdjęcie zrobiłem punktualnie o godzinie 3:00. Pomimo tego na zdjęciu trzecim (wspomniałem wyżej, że jeszcze do niego nawiążę) widoczny jest jeszcze jeden z bywalców tego miejsca.
Właśnie ze względu na zapowiadane zmiany, wstawiam w tej notce tak dużo zdjęć.
Jak widać na zdjęciach, niebo na wschodzie robiło się coraz bardziej błękitne.

Na zakończenie prezentacji fontanny jeszcze dwa ujęcia z większej odległości.

Jedyna możliwość uchwycenia w kadrze fontanny i neonu Universam Grochów.
Godzina 3:28.


Teraz trochę mojej prywaty.
Udając się na sesję z Panienką, postanowiłem zabrać ze sobą ochronę. Powód - późna (można też powiedzieć wczesna) pora, sąsiedztwo całodobowego sklepu oferującego napoje orzeźwiające, bywalcy.
Na zdjęciu poniżej widoczna jest szefowa mojej ochrony. :-)

I na koniec szefowa razem z moimi dwoma wiernymi ochroniarzami. :-)

Na zakończenie jeszcze trochę o samej Panience.
Jak już pisałem wcześniej, nie pamiętam kiedy Panienka pojawiła się przed Universamem. Dużo trudności sprawiło mi też ustalenie kto jest jej twórcą. Tylko w magazynie WAW natknąłem się w artykule o Universamie na informację, że rzeźba została wykonana w pracowni Czesława Kozanowskiego. Nie udało mi się ustalić czy autor nadał rzeźbie jakąś nazwę. Panienka to nazwa nadana przez okolicznych mieszkańców.
Pomimo planowanych zmian, Panienka ma pozostać. Gdzie, w jakim otoczeniu, na razie też nie udało mi się ustalić.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko powtórzyć - Zostań z nami Panienko.


Aktualizacja - 26.12.2015
Pojawił się artykuł o końcu działalności Universamu. Znalazłem w nim informację, że autorem "Panienki" jest Kazimierz Zwoliński a rzeźba nosi nazwę Poranek. Co ciekawe, autorem artykułu w magazynie WAW 1/2010 listopad (strona 82) oraz na portalu wyborcza.pl jest ta sama osoba - Cezary Polak. Natomiast portal twoja-praga.pl podaje nazwisko autora rzeźby - Kazimierz Zieliński.
Porównując "Panienkę" z innymi dziełami Kazimierza Zielińskiego, odnoszę wrażenie, że to on jest autorem.

Aktualizacja - 15.02.2016
Portal twoja-praga.pl potwierdził moje przypuszczenia.


10 komentarzy:

 1. Wokół Panienki bywają także handlarze, co prawda równie zniszczeni, jak reszta tamtejszej namurkowej publiki, ale jednak nie tylko zajmują się konsumpcją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FIL(I)Pie - handlarze (mam na myśli tych "zrzeszonych" w spółce "Chodnik moim straganem") okupują chodniki pomiędzy Universamem i rondem. Na ławkach wokół fontanny ich nie widuję. Ławki służą głównie do: zalegania na nich, spożywania wody ognistej, prowadzenia dyskusji (często bardzo żywiołowych) na tematy wszelakie, odpoczynku po łowach groszowo-złotowych typu - "pan wspomoże dziesięcioma groszami bo mi do bułki zabrakło".

   Usuń
 2. Czy w czasie deszczu stanie w strugach fontanny też ratowało przed berkiem? :D

  Dawno nie byłem w tych okolicach, a kiedyś mieszkałem niedaleko i w Samie byłem częstym gościem (potem wybudowali King Crossa bliżej mnie.)

  Jest szansa, że już nie zdążę tu zajrzeć, bo są poważne plany wyburzenia całości.
  Ciekawe, co wtedy z fontanną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W czasie deszczu, przed zberkowaniem mogły uchronić tylko opady śniegu (grad się nie liczył). :-)
   Być może jeszcze zdążysz odwiedzić to miejsce w obecnym stanie. Masz na to czas do końca roku. Zresztą - to nie pierwszy raz, kiedy pojawiają się artykuły z terminami wyburzenia Uniwersamu.

   Usuń
 3. Szefowa ochrony to skarb! Wiem, bo moja szefowa też mnie dzielnie wspomaga :)
  Panienka z fontanny sympatycznie obła, czego nie można powiedzieć o Universamie i jego najbliższej okolicy (bo ta dalsza to mimo ataku zęba historii, wcale wcale).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten ząb historii dla Grochowa był stosunkowo łaskawy. Natomiast obecne zębiska czynią coraz większe spustoszenie w tym, co określiłeś jako "wcale, wcale".
   Co prawda treścią notki nie jest Universam ale skoro o nim wspomniałeś, dodam od siebie, że mnie on jakoś szczególnie nie razi. Zapewne bardzo ważnym czynnikiem jest fakt, że jest on ściśle związany z najbardziej beztroskimi latami mojego życia.

   Usuń
 4. Ale poświęcenie! O trzeciej! Bywałam tu w okolicy, ale mi panienka chyba umknęła. Za to przypomnialeś mi zasady berka, rzeczywiście był berek materiałowy, chyba na podwórku praktykowaliśmy. Teraz mało które dziecko mogłoby tak biegać, raz że dzieci za mało, dwa że nie posądziłabym rodziców o aż taki brak nadzoru, jakim nas częstowano ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy wychodzę na spacer z psami, widzę dookoła trawniki w miejscach gdzie kiedyś znajdowały się place zabaw. Zniknęły piaskownice, huśtawki, karuzele. Na miejscach piaskownic najczęściej znajdują się rabaty kwiatowe. Jedno z takich miejsc zostało odsadzone świerkami. Nie słyszę tej dziecięcej wrzawy jaka towarzyszyła mojemu podwórkowemu życiu. Ta wrzawa była obecna przez cały rok. Zima stwarzała inne możliwości zabaw. Budowa śnieżnych fortów i działania wojenno-śnieżkowe, to poza sankami i łyżwami był sposób na spędzanie podwórkowego czasu. Na największym ówcześnie trawniku, dozorczyni jednego z bloków wylewała specjalnie dla nas mini lodowisko. Kiedy byłem już w wieku ponadpodwórkowym :-), w tym miejscu utworzono dużą rabatę różaną. Obecnie nawet tego nie ma. Pozostał tylko jeden zdziczały krzew różany. Jeszce moja córka załapała się na zabawy podwórkowe, ale też wyglądało to już trochę inaczej.
   Błąka mi się po głowie pomysł na notkę o moich zabawach podwórkowych. Może kiedyś w końcu go zrealizuję.

   Usuń
 5. Fajnie, że napisałeś o tej fontannie. To był mój drugi wybór dla tematu fontanny na blogu o Witolinie. Zdecydowałem się jednak napisać o nowej fontannie na placu Szembeka.
  Z tego co powiedział prezes Społem można wywnioskować, że panna z fontnną ma zostać przeniesiona w nowe miejsce. Obawiam się, że pozostanie tylko rzeźba, a fontanny nie odbudują, tym bardziej, że od dawna jest nieczynna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mógłbym nie opisać fontanny, która swego czasu była bardzo ważnym elementem mojego podwórkowego życia. :-)
   Też widzę to w ten sposób, że Panienka stanie w nowym, całkiem innym otoczeniu. Jak będzie - przyszłość pokaże.

   Usuń